Elmélkedés az adatbázis-kezelés fogalmairól
Kriszo 2006.07.14. 21:39
Ez a cikk kezdete annak a cikksorozatnak, amelyben átdolgozom a már meglevő ötleteimet, útat nyitva a többi előtt.
Az adatbázisok alkalmazási területe
Létezik-e olyan program, amely nem valamilyen formátumú adatbázison dolgozik, vagyis semmilyen bemenő adatot nem igényel és semmilyen adatterméke nincs. A válasz kézenfekvő: nincs olyan program, amely semmit sem csinál. Ezért axiómaként elfogadjuk: minden program hosszabb-rövidebb ideig adatokkal dolgozik, vagyis adatbázisa van. Az, hogy egy adatbázis mennyi ideig létezik, csak egy adata az adatbázisnak és ettől függően hívjuk bemenő-kimenő adatnak a pillanatnyi ideig létező adatbázisokat és törzsadatnak pl. a földrajzi adatokat, amelyeket egy földrajzi adatokon dolgozó program felhasznál.
Példák:
- programindításkor paramétereket adunk meg parancssorban egy nagyon jó példa a bemenő adatokra. Persze ezek az adatok még hosszúideig eltárolódhatnak. Azon a rendszeren, amelyen én dolgozom (Windows XP) a kurzormozgató le-föl billentyűkkel előhívhatók ezek az adatok. De így van már ez az ősidők óta (DOS korai verziók).
- ls vagy dir parancs, amely kilistázza az adatállományok nevét, méretét és még sok más adatát. Bemenő adat maga a fájl rendszer. Kimenő adat pedig a lista amelyet kapunk.
- Egy szövegszerkesztő programban a dokumentum, a szövegszerkesztő adatbázisa.
|