Szennyvízkezelés házilag
Ilona 2006.06.11. 11:47
A szennyvíztisztítás az egyik legégetőbb kérdést veti fel az ökológilusan gondolkodók körében, hiszen az ivóvíz a legyorsabban fogyó készletünk. A hagyományos csatornázáson túl számos alternatív megoldás kínálkozik a szennyvíz megtisztítására és elvezetésére. (ÖKO-HÁZAK 2005-09-18)
A szennyvízkezelés legegyszerűbb módja az egyszerű szikkasztó-mezős is környezetbarátabb, mint a nagyüzemi megoldás. A módszer működése az ábrán követhető nyomon. Az épületből kifolyó szennyvíz előtisztítása az ún. oldómedencében történik. Itt gyűlik össze az úszó-lebegő szevesanyag, mely a szennyvíz szervesanyagtattalmának legnagyobb részét képezi. Ezután történik a víz elszikkasztása a 0.6-1.5 m mélyre fektetett alagcsövezés segítségével. Az elszikkasztás során a vízben található szervesanyag kölcsönhatásba kerül a talaj részecskéivel és a baktériumokkal, ahol megtörténik a fent említett komposztálódáshoz hasonló folyamat. Tehát nem azonos azzal, amikor a vízben oldott nitrátionok kerülnek a talajba. Az oldó medence tartalmát pedig időnként pl. évenként üríteni és elkomposztálni kell. Ezt a szennyvízkezelési módszert a Környezetvédelmi Minisztérium is ajánlja a Korszerű környezet- és költségkímélő, egyedi házi szennvízelhelyezési kislétesítmények c. bemutató albumában.
Egy további környezetbarát szennyvízkezelési módszer az ún. gyökérzónás eljárás. A rendszer abban különbözik az előzőtől, hogy itt a szikkasztás helyett egy fóliával kibélelt és náddal beültetett medencébe vezetjük a kezelni kívánt vizet. Itt a gyökérzeten élő baktériumok végzik el a szennyezés lebontását. A rendszer télen-nyáron működik. A víz nagy részét a nádas elpárologtatja. Ez a módszer Nyugat-Európában igen elterjedt, de nálunk is található több példa.
A harmadik bemutatni kívánt módszer a legökologikusabb megoldás, mivel tulajdonképpen nem is termel szennyvizet. A háztartási szennyvizekben lévő nitrogénvegyületek 98%-a a fekáliából származik. Ez azt jelenti, hogy ha a toalettet külön kezeljük, akkor nem is termelünk szennyvizet. A fekália nélküli, háztartásból kifolyó víz szennyezésének 80%-át a szappanokból és egyéb tisztítószerekből eredő szerves makromolekulák alkotják, melyek így könnyen lebomlanak. Ennek oka, hogy a tisztítószerekben lévő tenzióaktív anyagok a fekáliával terhelt vízben lévő fehérjék lebontását erősen akadályozzák. Ugyanakkor toalett tartalmával szennyezett víz magas ammóniumion tartalma a szappanmaradékok lebontását fékezi. A szennyezés ilyetén való egyesítése több technológiai problémát okoz, mint amennyit az egységes kezelés megold. A megoldás a komposzttoalett vagy másnéven a száraz toalett használata. Folytatás: Öko-Házak Magazin 2005/1,2
Dr Nemcsics Ákos
|