Csapadékvíz hasznosítás
Ilona 2006.06.11. 11:41
Az ivóvízárak és a csatornadíjak emelkedésével folyamatosan nő az igény a drága ivóvízzel való takarékoskodásra, illetve kiváltására azokon a területeken, ahol lehetséges. A víztakarékos mosógépek, WC öblítők, öntöző berendezések használata mellett az egyik lehetséges megoldás a csapadékvíz hasznosítása. (ÖKO-HÁZAK 2005-11-12)
Egy átlagos magyar háztartásban hozzávetőlegesen naponta 70-100 l vizet használunk kommunális célokra: ivás, főzés, tisztálkodás, takarítás, mosás. A kertes házban lakók évente átlagosan 50-100 l/m2 ivóvizet locsolnak kertjeikre.
A csapadékvizek minősége a levegő szennyezettségétől függően régiónként változó, mert az esőcseppek, hókristályok már keletkezésükkor gázokat oldanak ki a levegőből. (pl. szén-dioxid, kén-dioxid) A lehulló esővíz azonban kiválóan alkalmas öntözésre, mosásra, takarításra, WC csészék öblítésére. A gyakorlatban ezt úgy valósítják meg, hogy a kertben a földbe leásnak vagy folyadékzáró vasbetonból, vagy nagyszilárdságú műanyagból készült gyűjtőtartályt. A föld szintje alá történő telepítést esztétikai és gyakorlati okok indokolják. (Az esővíz gravitációs úton vezethető a tartályba, ha a víz nem kap fényt, nem indul meg az algák elszaporodása)
Az épületekről lecsorgó vizet szűrőkön keresztül a tartályba vezetik. Megfelelő hatásfokú szűrő beépítése mellett a térburkolati csapadékvíz is hasznosítható. A tartályt csővezetéken keresztül összekötik a lakás vizesblokkjával. A rendszer kitűnően automatizálható az egyedi, házi vízellátók mintájára, ahol nyomáskapcsoló szabályozza a szivattyú ki-bekapcsolását. A mosógép töltőszelepének, WC öblítőjének, vagy a kerti locsoló csap megnyitásakor a nyomáscsökkenés hatására a szivattyú bekapcsol és szállítja a szükséges mennyiségű vizet. A csapok elzárásakor a nyomás növekedésére a nyomáskapcsoló leállítja a szivattyút. Az esetlegesen keletkező többlet víz kicsordulása ellen elszivárogtatóval védekezhetünk, vagy végső esetben a csatornába pumpálhatjuk. Ivásra és tisztálkodásra csak csíramentesítés (fertőtlenítés) után ajánlott, az előfordulható baktériumok miatt esővíz használata.
A rendszer előnyei: - tetemes vízdíjköltséget és értékes ivóvizet takaríthatunk meg - a mosásnál és takarításnál mosószert spórolhatunk meg, és vízkőmentesítő adagolása szükségtelen a mosófolyadékba - csatornázatlan területeken kombinálhatjuk a rendszert egyedi biológiai tisztítóval, melynek elfolyó tisztított vizét még öntözésre használhatjuk - csatornázott lakóövezetben nemcsak a vízdíj egy részét spóroljuk meg, de a csapadékvíz felhasználásának arányában a csatornadíjat is megtakarítjuk.
|