Autonóm ház
Híd 2006.01.25. 10:01
A Naturexpón nagy sikert aratott a nulla rezsijű ház, amely különféle alternatív energiaforrásokkal és környezetkímélő berendezésekkel nem csupán a külső energiaforrások igénybevételét teszi elkerülhetővé, hanem a ház szennyvíz- és hulladéktermelését is a lehető legkisebbre csökkenti. Jó hír, hogy Magyarországon is mind beszerezhető, ami egy ilyen házhoz szükséges. (részlet a fenti cikkből - Ökoházak és öko-ötletek)
Az autonóm ház alternatív berendezései öt csoportba sorolhatók:
— fűtési rendszer (a melegvíz-előállítást és a főzési lehetőséget is beleértve),
— villamosenergia-ellátás,
— vízellátás és szennyvízkezelés,
— hulladékgazdálkodás,
— természetes anyagok használata.
A fűtés részbeni alternatív forrásokból való kinyeréséhez a napkollektorokat ajánlják leginkább. A kollektor nyomásálló réz csőkígyóból és réz abszorberlemezekből áll, szelektív bevonattal. A bevonat a beeső napsugárzás 85%-át elnyeli, így —15°C-os külső hőmérséklet esetén is 60-65 fokos vízhőmérséklet érhető el. A rendszerhez tartozik kiegészítő fűtés is, amely a leghidegebb téli napokban is pótolja a napsütést.
A villamosenergia-ellátást szélmotorral vagy napelemekkel lehet alternatív módon megoldani. Sajnos, a napelem még csak kevesek számára megfizethető, de reméljük, ez hamarosan változni fog. Energiatakarékos fogyasztók használatával körülbelül egy 1 kW-os szélmotor és 15-20 négyzetméter napelem fedezi egy háztartás energiaigényét.
Az autonóm ház vízháztartása több tekintetben eltér a szokásostól. A mosógéphez például nem ivóvizet továbbít, hanem ciszternákban összegyűjtött esővizet, ami a lágysága miatt kimondottan előnyös a mosáshoz. A víztakarékos vécéhez, amely alkalmanként mindössze 3 liter vízzel öblít, szintén esővizet, vagy pedig a használt mosóvizet használják. A szennyvíz a ház mellett lévő nádgyökérzónás tisztítóba jut. Ez nem más, mint egy szigetelt teknőben lévő, mesterségesen létrehozott nádas. A gyökereknél aktív baktériumok és mikroszkopikus gombák serege bontja le a szennyvizet. Így külön energiaigény nélkül jutunk a szennyvízből, ha nem is ivóvíz-tisztaságú, de mindenesetre öntözésre alkalmas vízhez.
A vízöblítéses vécénél jobban ajánlják a komposztáló toalettet, amely a fekáliából és a konyhai hulladékból komposztot készít.
A hulladékkezelésre a szelektív gyűjtést ajánlják. Különválaszthatjuk az értékes komposzt-nyersanyagot, az újrahasznosítható — s ha minden kötél szakad, jól éghető — papírt, s minden mást, ami még valamiképpen használható. Tudatos vásárlási szokások mellett ezek után alig marad hulladék.
1. esővízgyűjtő hordó
2. esőcsatornába épített vízszűrő
3. ciszterna kútvíz utántöltővel és házi vízellátó rendszerrel
4. fúrt kút szivattyúval
5. esővízzel működő mosógép, melegvíz-ellátás napkollektorral
6. vízkarékos WC esővel vagy használt mosóvízzel
7. mosóvíztároló padlástérben
8. szélmotor (12V egyenáram)
9. napelem (12V egyenáram)
10. kompakt fénycső és szivattyúk 12V-ról
11. mosogató
12. szelektív hulladékgyűjtő edények és hulladékprés
13. komposztáló toalett
14. inverter 12V egyenáram átalakítására 220V váltóáramra
15. oda-vissza számláló villanyára áramfelesleg eladásához
16. víztakarékos csaptelepek
17. faelgázosító fűtőkazán szolárfűtés rásegítéséhez
18. szolárhőtároló puffertartály fűtéshez és melegvíz készítéséhez
19. falfűtés
20. napkollektor
21. napcsapda (üvegház)
22. oldómedence
23. nádgyökérszűrős szennyvíztisztító,
- és ami az ábrán nem szerepel (többek közt):
12V-os hűtőgép,
természetes építőanyagok (vályog, zsindely, parafa, linóleum, favédő szerek stb.),
fatüzelésű tűzhely,
biobrikett tüzelésű kandalló,
komposztaprító és kerti komposztáló.
Erről a témáról részletesebb tanulmány (nyomtatható) itt található: Autonóm ház
|